İLHAM VEREN SUNUMLAR...

Tema: Sen Farklısın, Kendin Ol!

Gezilecek Yerler

 Gezilecek Yerler

 Turistik ve Simgesel Yerler
Konya Arkeoloji Müzesi, Konya'da bulunan Konya Arkeoloji Müzesi, ilk kez, 1901 yılında Karma Ortaokulu'nun güneybatı köşesindeki binada açılmış. Daha sonra, 1927 yılında Konya Mevlana Müzesi'ne, buradan da 1953 yılında İplikçi Cami ve Medrese'ye taşınmış. 1962 yılında ise bugünkü binasında yerini almış. Konya Arkeoloji Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi'nden sonra Türkiye'nin en eski arkeoloji müzesi olma özelliği taşıyor. 

konya_arkeoloji_muzesi
Konya Selimiye Camisi, Şehzade Selim'in Konya Valisi iken yaptırdığı Selimiye Camisi'ni Mimar Sinan'ı yaptığı düşünülmektedir. Cami Konya'nın en güzel tarihi eseri olarak kabul edilmektedir. Konya Selimiye Camisi mimari açıdan İstanbul'daki eski Fatih Camisi'ne benzetilmektedir.

Konya-Selimiye-Camii
Mevlana Türbesi, Şiirleri ve sözleriyle çağını aşan Mevlana Celaleddin Rumi'nin Konya'da bulunan dergahı 1926 yılından bu yana Mevlana Türbesi olarak işlev göstermektedir. Sözleri ve yaşamı dünyaca bir üne sahip olan Mevlana'nın türbesi Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Konya Mevlana Türbesi, Mevlana Celaleddin Rumi'nin ölümünden sonra yapılmış olup; Kültür Bakanlığı'na en çok gelir getiren ikinci müze konumundadır. 

Mevlana-Turbesi
Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Konya-Akşehir'de bulunan Rüştü Bey Konağı, orijinalliğini koruyabilmiş ve günümüzde Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak düzenlenip, ziyaretlere açılmıştır. Rüştü Bey Konağı, 1989 yılında Kültür Bakanlığı tarafından alınıp, onarılmıştır. 1992 yılında ise Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak açılmıştır.

Nasreddin-Hoca-Etnografya-Muzesi
Alaaddin Tepesi, Düz bir ovaya hakim olan Konya ilinin tek yüksek noktası Alaaddin Tepesi'dir. Selçuklu ilçesinde bulunan Alaaddin Tepesi, halk tarafından yüksek bir tepe olarak görülse de, şehre turist olarak gelenlere küçük bir tepecik gibi gelir. 

Alaaddin-Tepesi